IEEE International Conference on Space Optical Systems and Applications
11–13 October 2023 // Vancouver, Canada

Program

Download Program at a Glance

(Vancouver time - PST)

  Tue, Oct 10 Wed, Oct 11 Thu, Oct 12 Fri, Oct 13
8:00‑9:00   *Registration/Breakfast
(Bayshore Grand Foyer)
*Registration/Breakfast
(Bayshore Grand Foyer)
*Registration/Breakfast
(Bayshore Grand Foyer)
9:00‑9:10   S5: Space Optical
Communication Systems I
S9: Poster
session
(Bayshore Grand Foyer)
9:10‑10:35 Opening Session
S1: Plenary Session
10:35‑10:55 Coffee Break Coffee Break Coffee Break
10:55‑12:15 S2: Space Mission/
Demonstration Status
Updates
S6: Space Optical
Communication
Systems II
S10: Satellite Quantum
Key Distribution
12:15‑12:25   Closing session
12:25‑12:30  
12:30‑14:00   Lunch (served)
(Ballroom B)
Lunch (served)
(Ballroom B)
Lunch (served)
(Ballroom B)
14:00‑15:20 Registration
(Bayshore Grand Foyer)
S3: Lasercom for CubeSats
and small satellites
S7: Atmospheric Turbulence
and Adaptive Optics
 
15:20‑15:40 Coffee Break Coffee Break  
15:40‑17:00 S4: Optical Feederlink
Technologies
S8: Optical Ground
Station Technologies
 
17:00‑19:30   Welcome Reception
(Ballroom B)
Banquet
(Marine Room)
*Information desk will be open from 8am-5pm

 

Tuesday, October 10

14:00 - 17:00: Registration

 

Wednesday, October 11

8:00 - 9:10: Registration

9:10 - 10:35: S1: Plenary Session

Room A (Ballroom Section)
Chair: Hamid Hemmati (Viasat Inc., USA)

  • 9:10 Opening speech
    • Hamid Hemmati (General Chair, Viasat Inc., USA)

  • 9:15 (Invited) Canadian R&D in Optical and Quantum Communications in Space
    • Lynne Genik (National Research Council Canada, Sylvain Raymond, Aimee Gunther (National Research Council Canada (NRC), Canada)

  • 9:35 (Invited) An Envisioned Future for Space Optical Communications
    • Bernard Edwards (NASA Goddard Space Flight Center, USA); Bryan Robinson (MIT Lincoln Laboratory, USA); Abhijit Biswas, Dimitrios Antsos (Jet Propulsion Laboratory, USA & California Institute of Technology, USA); Lena Braatz (NASA & Booz Allen Hamilton, USA)

  • 9:55 (Invited) Optical technologies for connectivity and secure communications
    • Josep Maria Perdigues Armengol, Ramon Mata Calvo, Guray Acar, Harald Hauschildt, Niklas Lindman, Zoran Sodnik (European Space Agency (ESA), The Netherlands)

  • 10:15 (Invited) The introduction of Japanese Development and demonstration of Inter-satellite Optical Communication Network System through K-Program
    • Yoshifumi Kakiuchi, Jumpei Tanaka, Shinichi Nakazato, Ryota Tanaka (Space Compass Corporation, Japan); Yuma Abe; Hideaki Kotake, Mariko Sekiguchi, Fumie Ono, Hiroyuki Tsuji (National Institute of Information and Communications Technology, Japan); Atsushi Yasuoka, Soichiro Inoue, Hideki Kayaba, Masashi Shirakura, Yuichi Shibata (Axelspace Corporation, Japan); Masahiko Sugiho (Space Systems Division, NEC Corporation, Japan)

10:35 - 10:55: Coffee Break

10:55 - 12:30: S2: Space Mission/Demonstration Status Updates

Room A (Ballroom Section)
Chair: Bernard Edwards (NASA, USA)

  • 10:55 (Invited) Airbus Defense and Space high speed cross atmospheric optical comms programme
    • Sylvain Poulenard (Airbus Defence & Space, France); David Parrain (Airbus DS, Germany); Ludovic Blarre, Alessandro Aresta (Airbus DS, France)

  • 11:15 Space-to-Ground Optical Interface Verification for the Orion Artemis II Optical (O2O) Communications Demonstration
    • Farzana Khatri, David Caplan, Matthew Grein, James Torres and Steven Constantine (MIT Lincoln Laboratory, USA); Malcolm Wright (JPL, USA); Robert Schulein (MIT Lincoln Laboratory, USA); Joseph Kovalik, Abhijit Biswas (Jet propulsion Laboratory (JPL), USA); Bryan Robinson, Daniel Murphy, Catherine DeVoe (MIT Lincoln Laboratory, USA); Michael Bay (Bay Engineering, USA); Steven Horowitz, Nikki M Desch (NASA GSFC, USA)

  • 11:30 Preliminary study on CAN-bus transmission over optical wireless for satellite applications
    • Lorenzo Gilli, Giulio Cossu, Nicola Vincenti (Scuola Superiore Sant'Anna, Italy); Emiliano Pifferi (Thales Alenia Space, Rome, Italy); Ernesto Ciaramella (Scuola Superiore Sant'Anna, Pisa, Italy); Stefania Macrì (University of Pisa, Italy)

  • 11:45 Testbeds in an urban intracity optical link network or ground- and space-based communications with insights into recent experiments in laser pre-compensation and QKD
    • Aoife Brady, Matthias Goy, Daniel Heinig, Teresa Kopf (Fraunhofer IOF, Germany)

  • 12:00 Prototype test results of a High-Altitude Pseudo-Satellite laser communication terminal
    • Remco Den Breeje, Arno De Lange, Jorne Boterman, Lex Meijer (Airbus Netherlands, The Netherlands); Martijn Stopel and Ioannis Proimadis (VDL ETG, The Netherlands); Harry de Man (TNO, The Netherlands)

  • 12:15 Optical Ground Station Oberpfaffenhofen Next Generation: first satellite link tests with 80 cm  telescope and AO system
    • Johannes Prell, Andrew Reeves, Amita Shrestha, Ilija Hristovski and Alexandru Duliu, Florian Moll, Christian Fuchs (German Aerospace Center (DLR), Germany)

12:30 - 14:00: Lunch (served)

14:00 - 15:20: S3: Lasercom for CubeSats and small satellites

Room A (Ballroom Section)
Chair: Cornelis Willem Korevaar (TNO, The Netherlands)

  • 14:00 (Invited) Recent On-Orbit Results and ARQ Performance Analysis for the TBIRD 200-Gbps Mission
    • Curt Schieler, Bryan Bilyeu, Jesse Chang, Ajay Garg, Andrew Horvath, Kathleen Riesing, Bryan Robinson, Jade Wang (MIT Lincoln Laboratory, USA); Sabino Piazzolla (NASA Jet Propulsion Laboratory, USA)

  • 14:20 CubEniK Systems Overview: A compact dual downlink optical payload for a QKD satellite
    • Daniel Heinig, Matthias Goy, Peter Krause, Carlos Andres Melo Luna, Andrej Krzic, Thomas Flügel-Paul and Thomas Peschel (Fraunhofer IOF, Germany); Matthias Beier and Marcel Hornaff (Spaceoptix GmbH, Germany); Erik Beckert, Fabian Steinlechner (Fraunhofer IOF, Germany)

  • 14:35 Low-SWaP laser-communication terminals for mobile platforms
    • Alberto Carrasco-Casado, Koichi Shiratama, Dimitar R. Kolev, Fumie Ono, Hiroyuki Tsuji, Morio Toyoshima (National Institute of Information and Communications Technology, Japan)

  • 14:50 Results from the CubeSat Laser Infrared CrosslinK-A (CLICK-A) Downlink Demonstration
    • Paul C Serra, William Kammerer III, Hannah Tomio, Leonardo Gallo, Jacob Harburg, Mohamed Mohamed, Peter Grenfell, Nicholas Belsten (Massachusetts Institute of Technology, USA); Thomas S Schwarze, Danielle Coogan, Joseph Conroy (University of Florida, USA); Jan Stupl (NASA Ames Research Center, USA); John Hanson (CrossTrac Engineering, USA); David Mayer (NASA Ames Research Center, USA); John Conklin (University of Florida, USA); Kerri Cahoy (Massachusetts Institute of Technology, USA)

  • 15:05 Ranging over Optical Communication Links in the CubeSat Laser Infrared CrosslinK (CLICK) B/C Mission
    • Hannah Tomio, Paul C Serra, Leonardo Gallo, Mohamed Mohamed, William Kammerer III, Peter Grenfell, Nicholas Belsten, Kerri Cahoy (Massachusetts Institute of Technology, USA); Danielle Coogan, Joseph Conroy, John Conklin (University of Florida, USA); David Mayer, Jan Stupl (NASA Ames Research Center, USA); John Hanson (CrossTrac Engineering, USA)

15:20 - 15:40: Coffee Break

15:40 - 17:00: S4: Optical Feederlink Technologies

Room A (Ballroom Section)
Chair: Bryan Robinson (MIT, USA)

  • 15:40 (Invited) Optical feeder link demonstrations between the ESA Optical Ground Station and Alphasat
    • Klaus Kudielka, Edgar Fischer, Thomas Berkefeld, Christoph Fischer (General Atomics Synopta GmbH, Switzerland)

  • 16:00 Terabit Optical Feeder Links for DVB Satellite Systems: Real-time End-to-End Communication System Design & Field Test Results
    • Cornelis Willem Korevaar (TNO, The Netherlands); Thai-Chien Bui (Airbus, The Netherlands); Jeroen J. Boschma and Peter Toet (TNO, The Netherlands); Fabrizio Silvestri (Eindhoven University of Technology & Nederlandse Organisatie voor Toegepast- Natuurwetenschappelijk Onderzoek TNO, The Netherlands); Kristiaan Broekens, Gustavo C. do Amaral, Yoram Vos, Erik Veldhuis (TNO, The Netherlands); Bryan Tatman (Celestia STS, The Netherlands); Wimar Klop and Ivan Ferrario (TNO, The Netherlands)

  • 16:15 Frame format and DSP receiver design for a 56-Gbaud GEO DP-QPSK coherent optical feeder link
    • Raphaël Le Bidan (IMT Atlantique, France); Julien Sommer and Hugo Méric (CNES, France)

  • 16:30 (ONLINE PRESENTATION) Coherent Receiver Simulation for High-Speed DP-QPSK in Optical GEO Satellite Feeder Link
    • Tarik Benaddi, Aubin Lecointre, Philippe Potier, Morten Stabenau, Ethel Marquer, Hamza Hallak Elwan, Mailys Guerault, Anne-Cecile Courson Federicci, Mickael Faugeron, Arnaud Le Kernec, Loris Moreau, Anaelle Maho, Bernard Charrat, Emilie Debourg, Michael Sotom (Thales Alenia Space, France); Hugo Méric (CNES, France)

  • 16:45 Propagation channel assessment for GEO feeder links
    • Laurie Paillier, Emile Klotz, Cyril Petit, Aurélie Bonnefois and Joseph Montri (ONERA, France); Florian Quatresooz (UCLouvain, Belgium); Sylvain Poulenard (Airbus Defence & Space, France); Nicolas Vedrenne, Thierry Fusco, Christian Musso, Elyes Chalali, Lea Krafft, Laurent Hespel (ONERA, France)

17:00 - 19:00: Welcome reception

Room: Grand Ballroom Foyer

 

Thursday, October 12

8:00 - 9:00: Registration

9:00 - 10:35: S5: Space Optical Communication Systems I

Room A (Ballroom Section)
Chair: Géraldine Artaud (CNES, France)

  • 9:00 (Invited) Free Space Lasercom Systems and Subsystems for Space Applications
    • Thomas H Wood (CACI, USA)

  • 9:20 High-Performance Deep-Space Optical Communications System Based on High-Power Yb-Doped Fiber Amplifiers
    • Luis F. Ortega, John J. Zayhowski (MIT Lincoln Laboratory, USA)

  • 9:35 Free-space optical communication with ultralow noise optical amplifiers
    • Peter A Andrekson (Chalmers University of Technology, Sweden)

  • 9:50 Bread-board demonstration of a monolithically integrated coherent receiver for 100 Gb/s optical inter-satellite links
    • Ahmed Osman, Ilias Sourikopoulos (LEO Space Photonics, Greece); Stefan Lischke, Christian Mai (IHP, Germany); Karsten Voigt (Technische Universität Berlin, Germany); Anna Peczek, Andrea Malignaggi (IHP, Germany); Georg Winzer, Mesut Inac, Lars Zimmermann (Technische Universität Berlin, Germany); William Dorward (ALTER, United Kingdom (Great Britain))

  • 10:05 (ONLINE PRESENTATION) Investigation of the Influence of LEO Constellation Dynamics on Optical Inter-satellite Links
    • Aygün Baltaci, Kevin Shortt (Airbus, Germany)

  • 10:20 Modeling of Scintillation and Phase Fluctuations in MIMO Laser Downlink Scenarios
    • Hung Le Son, Robert T. Schwarz (Bundeswehr University Munich, Germany); Marcus Knopp, Dirk Giggenbach (German Aerospace Center, Germany); Andreas Knopp (Bundeswehr University Munich, Germany)

10:35 - 10:55: Coffee Break

10:55 - 12:30: S6: Space Optical Communication Systems II

Room A (Ballroom Section)
Chair: Christian Fuchs (DLR, Germany)

  • 10:55 (Invited) The Present Status and Future of Laser Communication Development in Taiwan
    • Ching-Wei Chen and Tung-Hung Tsai (Taiwan Space Agency, Taiwan); Chun-Ting Lin (National Yang Ming Chiao Tung University, Taiwan)

  • 11:15 Demonstration of an Intradyne-BPSK Communication System with a GEO Space-Ground-Link to the T-AOGS
    • Robert Mahn (Tesat Spacecom, Germany); Robert Elschner, Stefan Weide, Kallyan Das (Fraunhofer Heinrich-Hertz-Institut, Germany); Thomas Marynowski (Tesat Spacecom, Germany); Colja Schubert (Fraunhofer Heinrich-Hertz-Institut, Germany); Frank F Heine, Klaus Oestreich, Gunter Wiedemann (Tesat Spacecom, Germany)

  • 11:30 EPLO: correction of amplitude and phase deformations for satellite ground optical link
    • Marie-Bertille Mosnier (ISAE-Supaero, France); Helene Galiègue (ENAC, Université de Toulouse, France); Antonin Billaud (Cailabs, France); Angélique Rissons (ISAE Intitut Supérieur de l'Aeronautique et de l'ESPACE, France); Fabien Destic (ISAE-Supaero, France); Rémi Douvenot (ENAC, France); Tanguy Luttmann (Cailabs, France)

  • 11:45 High power wavelength and polarization multiplexing solution for space-borne and ground stations applications
    • Régis Grasser, Raphaël Malifaud, Marco Casale, Vincent Pollier, Ilyes El-Ghazi, Gabriel Aulanier (Bertin Technologies, France)

  • 12:00 Investigating Multilevel Intensity Modulation Formats for LEO-LEO OISLs
    • Amrita Gill (University of Nottingham Malaysia Campus, Malaysia); Amin MalekMohammadi (California State University, USA); Gnanam Gnanagurunathan, Nafizah Khan (University of Nottingham Malaysia Campus, Malaysia)

  • 12:15 Coherent Laser Ground-to-Satellite Communications in the Presence of Atmospheric Turbulence and Loss
    • Larry B Stotts (Science and Technology Associates & Stotts Consulting, USA); Larry Andrews (UCF, Israel)

12:30 - 14:00: Lunch (served)

14:00 - 15:20: S7: Atmospheric Turbulence and Adaptive Optics

Room A (Ballroom Section)
Chair: Josep Maria Perdigues Armengol (ESA, The Netherlands)

  • 14:00 (Invited) Optical Satellite Links for telecommunications and time-transfer
    • Christian Fuchs, Florian Moll, Juraj Poliak, Andrew Reeves, Christopher Schmidt (German Aerospace Center (DLR), Germany)

  • 14:20 (WITHDRAWN) Performance Analysis of a Machine Learning-Based Adaptive Optics System for Space Optical Communications
    • Vinicius Ferreira Nery, Shinichi Nakasuka, Charleston Dale M. Ambatali (The University of Tokyo, Japan)

  • 14:35 Field test demonstration of adaptive Optics pre-correction for a Terabit Optical Communication Feeder Link
    • Wimar Klop, Kristiaan Broekens, Niek Doelman (TNO, The Netherlands)

  • 14:50 (WITHDRAWN) Adaptive Optic for optical communications using plenoptic camera as wavefront sensor
    • Jorge Socas Negrín (Instituto de Astrofísica de Canarias IAC, Spain); Noelia Martinez (Australian National University, Australia); Luis Fernando Rodríguez Ramos, Iciar Montilla, Joan Torras Estruch, Ángel Alonso Sánchez, Serena Maroquin (Institute of Astrophysics of the Canary Island, Spain)

  • 15:05 Spatial Diversity for Optical Ground-to-Satellite Uplinks and for Laser Line of Sight Links based on Incoherent Spatial Mode Multiplexing
    • Thibault Michel, Pu Jian (CAILabs, France)

15:20 - 15:40: Coffee Break

15:40 - 17:00: S8: Optical Ground Station Technologies

Room A (Ballroom Section)
Chair: Alberto Carrasco-Casado (NICT, Japan)

  • 15:40 (Invited) FrOGS: French Optical Ground Station for space laser applications
    • Géraldine Artaud (CNES, France); Alain Quentel (SAFRAN Electronics & Defence, France); Loïc Eymar (OGS Technologies, France); Armin Schimpf (ALPAO, France); Megane Diet, Guillaume Chavanas and Hugo Baranger, Bouchra Benammar (Centre National d'Etudes Spatiales (CNES), France); Daniele Battaglino, Erick Bondoux, Romain Drouilly, Louise Garcia, Baptiste Jans, Thierry Lanz, Etienne Samain, Julien Vincenti (OGS Technologies, France); Leo Samain (LSA Engineering, France); Alain Thomas (Safran Data Systems, France); Laurent Coret (EADS-Astrium, France); Nicolas de Guembecker (Airbus Defence and Space, France)

  • 16:00 Instrumentation for the Mount Stromlo Optical Communications Ground Station
    • Michael Copeland, Kate Ferguson, Doris Grosse, Marcus Birch, Francis Bennet, Elisa Jager, Tony Travouillon, Noelia Martinez (Australian National University, Australia)

  • 16:15 Onera's optical ground station for Geo Feeder links FEELINGS: in lab testing and on sky implementation
    • Cyril Petit, Aurélie Bonnefois, Elyes Chalali, Francois Gustave, Laurie Paillier, Philippe Perrault, Joseph Montri, Nicolas Vedrenne, Lea Krafft, Yann Lai-Tim, Delphine Barbon Dubosc (Onera, France)

  • 16:30 CSI Extraction using Double Cross-Gain Modulation of Optical Amplifiers for Pre-compensated Free Space Optical Transmission
    • Do-Hoon Kwon, Sang-Kook Han (Yonsei University, South Korea)

  • 16:45 Bidirectional real-time 10-Gbit/s free-space optical link with a 4-aperture array under strong scintillation
    • Abraham Johst, Nicolas Perlot, Peter Hanne, Marcel Rothe, Andy Schreier (Fraunhofer Institute for Telecommunications, Germany); Markus Nölle (HTW Berlin - University of Applied Sciences, Germany); Ronald Freund (Fraunhofer Institute for Telecommunications, Germany)

17:00 - 19:00: Banquet

Room: (TBD)

 

Friday, October 13

8:00 - 9:00: Registration and poster preparation

9:00 - 10:35: S9: Poster session

Room: Bayshore Grand Ballroom

  • Instrumentation for the Mount Stromlo Optical Communications Ground Station
    • Michael Copeland, Kate Ferguson, Doris Grosse, Marcus Birch, Francis Bennet, Elisa Jager, Tony Travouillon, Noelia Martinez (Australian National University, Australia)

  • 10-Gbps-ready Optical Ground Station for LEO-to-ground link
    • Pu Jian, Olivier Pinel (Cailabs, France)

  • Demonstration of anti-diffracting optical pin beam enabled 5Gbit/s OFDM underwater wireless optical communication system
    • Wei Wang, Peng Li, Xiaotian Han, Sr., Xiaoping Xie, Wenchao Nie and Guangying Li (Xi'an Institute of Optics and Precision Mechanics, Chinese Academy of Sciences, China)

  • Introduction of a global site assessment tool for FSOC/QKD, and Sky Monitor evolution for Quantum Communication in TeQuanTs program
    • Guillaume Vialaneix, Frederic Jabet, Emilio Dib (Miratlas, France)

  • Optical key distribution modeling via a satellite downlink under weak atmospheric turbulence
    • Artur Czerwinski, Marcin Jarzyna, Michał Jachura, Mateusz Kucharczyk (University of Warsaw, Poland); Mikołaj Lasota (Nicolaus Copernicus University, Poland); Konrad Banaszek (University of Warsaw, Poland)

  • Fast steering mirrors with integrated ceramic based eddy current sensors for space applications
    • Tobias Schopf (Micro-Epsilon, Germany)

  • Autonomous Laser Inter-Satellite Gigabit Network (ALIGN) Mission
    • Amna Riaz, Othman Younus, Eamon Scullion, Robert Wicks, Mojtaba Mansour Abadi, Richard Binns (Northumbria University, United Kingdom); Jurgen Schmoll, David Bramall, Christopher Graham, Cyril Bourgenot (Durham University, United Kingdom); Fary Ghassemlooy (Northumbria University, United Kingdom)

  • Development of laser terminals for satellite-based QKD on CubeSat platforms
    • Christos Papadopoulos, Benjamin Roediger, Florian Moll, Jan Paul Jakobs, Christopher Schmidt, René Rüddenklau, Christian Roubal (German Aerospace Center, Germany)

      •  

10:35 - 10:55: Coffee Break

10:55 - 12:15: S10: Satellite Quantum Key Distribution

Room A (Ballroom Section)
Chair: Morio Toyoshima (NICT, Japan)

  • 10:55 (Invited) Development of Optical Intersatellite Link (OISL) and Quantum Communication Terminals at Honeywell
    • Hugh Podmore, Danya Hudson and Alan Scott (Honeywell Aerospace, Canada); Barrett Taylor, Michael Taylor, Matt Kozun and Boris Ros (Honeywell, Canada); Ashley McColgan and Brian MacKay (Honeywell Aerospace, Canada)

  • 11:15 (WITHDRAWN) An optical ground station in Singapore for satellite-to-ground quantum communication
    • Ayesha Reezwana and Xi Wang (Centre for quantum technologies, Singapore); Moritz Mihm (Centre for Quantum Technologies, Singapore); Karabee Batta (Centre for quantum technologies, Singapore); Alexander Ling (Centre for Quantum Technologies, Singapore)

  • 11:30 German roadmap on optical and quantum communication
    • Bryan Lovrinovic (DLR Space Agency & German Space Agency, Germany)

  • 11:45 Evaluation of integration concepts of Optical Ground Stations for satellite-based Quantum Key Distribution into a quantum network
    • Stefanie Häusler, Andrew Reeves, Davide Orsucci and Florian Moll (German Aerospace Center (DLR), Germany)

  • 12:00 Towards a hardware-in-the-loop quantum optical ground station simulator and testbed
    • Manfred Niehus, João F.L. Castanheira da Silva, João M. Carvalho, José Simão,  António Serrador, Mário J.G.C. Mendes (ISEL - Instituto Superior de Engenharia de Lisboa, Portugal)

12:15 - 12:30: Closing session

Room A (Ballroom Section)

  • 12:15 Introduction of SPIE ICSO 2024 (Europe)
    • Josep Maria Perdigues Armengol (Co-Chair, ESA, The Netherlands)

  • 12:20 Introduction of IEEE ICSOS 2025 (Japan)
    • Morio Toyoshima (Co-Chair, National Institute of Information and Communications Technology, Japan)

12:30 - 14:00: Lunch (served)

Patrons

Exhibitors